Ingrediencie: nechtík a rumanček

Dve bylinky, kvetinky, ktoré sú krásne zvonka aj zvnútra. Nechtík a harmanček. Dary prírody sú nielen liekom pre naše zdravotné problémy ale aj pre krásu. Bylinky a iné liečivé rastliny sa v kozmetike používajú od pradávna a je tak tomu až dodnes.

Nechtík -  Calendula officinalis

Ľudové názvy: kalendula, mesiačik, nahátka liečivá. Nájdeme ho často vo vidieckych záhradách.Nechtík dorastá do výšky 30 až 60 cm. Jeho kvety žiaria žltou alebo pomarančovou farbou. V minulosti sa uplatnili pri predpovediach počasia. Hovorievalo sa, že ak sa ráno o siedmej hodine kvetné úbory zatvárajú, ešte v ten deň príde dážď. V ľudovom liečiteľstve sa zbiera a používa celá rastlina s kvetmi, stonkou a listami. Dobre je zbierať ju za jasného slnečného počasia, lebo vtedy má najväčšiu liečivú silu. V záhradách ju možno zbierať do neskorej jesene.

Nechtík pôsobí prečisťujúco, upravuje krvný obeh a rýchle hojí rany. Nechtíková masť rýchlo pomáha aj pri zápaloch ciev, vredoch, fistulách, omrzlinách, ranách po popálení, či plesni


Rumanček - Matricaria chamomilla

Ľudový názov: harmanček, kamilky, rumanček

Rumanček je vynikajúcim domácim prostriedkom s protizápalovým pôsobením na kožu a na sliznice. Je účinný pri žalúdočných či črevných kŕčoch, nafukovaní a pomalom trávení. Rumanček je najznámejšou liečivou bylinkou vôbec a najlepšou upokojujúcou rastlinkou na svete. Bylina sa už veľmi dlho používa na prípravu jemného upokojujúceho čaju. Rumančekový éterický olej, ktorý sa získava destiláciou, je belasej farby. Jeho hlavnou súčasťou je azulén. Avšak v tomto oleji sa nachádzajú aj iné látky, tkz. bisaboláty, ktoré majú protizápalové účinky. Obsahuje aj iné účinné látky, predovšetkým flavonoidy – apiin a apigenin. Obe pôsobia rovnako utišujúco. Hoja rany a sú účinné pri nafukovaní. Rumanček podporuje celkové uvoľnenie a zmierňuje úzkosť. Priaznivo pôsobí pri nespavosti a má dobrý vplyv na nervový systém. Už staré mamy bylinkárky vedeli, že malé množstvo rumančekového čaju upokojuje a vedci túto ich múdrosť potvrdili. Podporuje psychické uvoľnenie a zmierňuje stres, pretože má sedatívny účinok. Oveľa dôležitejšie ale je, že upokojuje celý organizmus a tým nám umožňuje ľahšie zaspávať. Hojí opary i afty, lieči ochorenia ďasien, upokojuje kožné vyrážky. Je prospešný pri podráždení očí, zápale očných spojiviek a v ústnej hygiene. Taktiež znižuje bolestivosť a obmedzuje tvorbu jaziev.

Obe bylinky zohrávajú dôležitú úlohu aj v kozmetike. Nechtík má zastúpenie v celej kolekcii PURE. Spolu s harmančekom je nechtík v kolekcii MINIME.


essential-oils-2738555_1920jpg
zdroj: pixabay.com