Kozmetické ingrediencie, ktorým sa vyhýbame (3. časť)

Tretie pokračovanie seriálu je síce trochu dlhšie, ale veríme, že ťa obohatí o ďalšie vedomosti. Napísali sme o etanolamínoch, ftalátoch a nanomateriáloch.

Etanolamíny

Skupina zložiek, ktoré sa používajú ako peniče (tenzidy), emulgátory a stabilizátory. Najbežnejší je dietanolamín (DEA kokamid). V skutočnosti to je derivát kokosového oleja (kokosový olej v kombinácii s dietanolamínom) a možno ho nájsť v mydlách, šampónoch, kondicionéroch na vlasy, farbách na vlasy, pleťových vodách, krémoch, holiacich prípravkoch, čistiacich prostriedkoch pre domácnosť, farmaceutických mastiach a v lekárskej kozmetike. Bolo preukázané, že spôsobuje tvorbu nitrozamínov, ktoré sú známe karcinogény. Pre použitie vo výrobkoch je schválený, musí byť však dodržané nízke percentuálne zastúpenie. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) zaradila DEA kokamid ako možný karcinogén. Nie je schválený pre použitie v prírodnej, alebo organickej kozmetike.

Na etikete: triethanolamine, diethanolamine, DEA, TEA, cocamide DEA, cocamide MEA, DEA-cetyl phosphate, DEA oleth-3 phosphate, lauramide DEA, linoleamide MEA, myristamide DEA, oleamide DEA, stearmide MEA, TEA-lauryl sulfate

Ftaláty

Jedná sa o zmesi používané pri výrobe plastov, ktoré pomáhajú k tomu, aby boli mäkké a poddajné. Niektoré z nich boli používané v lakoch na nechty. Od roku 2005 je zakázané pridávať ich do kozmetiky. Výnimku dostal dietyl ftalát (DEP), ktorý je široko používaný v parfémových výrobkoch. Jeho úlohou je zabránenie vypitiu alkoholu obsiahnutého v parfémoch. Je viac pravdepodobné, že s ftalátmi prídeme do styku pri plastových prvkoch než pri starostlivosti o pleť, ale je dobré vedieť, že ftaláty môžu pôsobiť na hormóny. Po požití alebo absorbovaní, interferujú s normálnou hormonálnou funkciou a metabolizmom. Európska komisia rozhodla, že existujú dostatočné dôkazy, že ftaláty DBP a DEHP sú endokrinné disruptory (hormonálne). Nie sú schválené pre použitie v prírodnej, alebo organickej kozmetike.

Na etikete: dibutyl phthalate (DBP), diethyl phthalate (DEP), Di-2-ethylhexyl phthalate (DEHP) a všetko spojené so slovom phthalate

microbiology-163470_1280jpg

Nanočastice

Nanotechnológie a nanomateriály môžeme nájsť v mnohých kozmetických prípravkoch. Slovo „nano“ pochádza z gréčtiny a znamená „trpaslík“. Nanočastice sú rozmerovo menšie ako 100 nanometrov. V domácnostiach používame stovky výrobkov, ktoré obsahujú nanotechnológiu. Väčšina pripadá na kozmetiku! Nachádzajú sa v hydratačných produktoch, vo výrobkoch pre starostlivosť o vlasy, v makeupoch a v opaľovacích krémoch. Nanotechnológie slúžia na lepšiu dopravu účinných látok do kože. V kozmetike majú dve hlavné využitia:

  • prvým využitím je použitie nanočastíc ako UV filtrov.

  • druhým využitím je použitie nanočastice ako nosiča. Využívajú sa lipozómy a niozómy. Tieto poskytujú zvýšenú hydratáciu pleti, biologickú dostupnosť a stálosť.

Napríklad niektorí výrobcovia ich využívajú v šampónoch pre ich vlastnosť tvorby špecifickej vône. Takúto vlastnosť majú napríklad šampóny "P@ntene". Firma "Wilkins0n" zlepšuje vlastnosti žiletiek v holiacich strojčekoch použitím povlaku alfa diamantu v nanorozmeroch. Príkladov je naozaj dosť.

Informácie, že výrobky obsahujú nanomateriály, výrobcovia v reklamách neuvádzajú. Namiesto skutočnej pravdy upozorňujú na výnimočné vlastnosti produktu. Mali by ste byť v strehu, pätina výrobkov s nanomateriálmi je určená pre deti! Syntetické nanomateriály ako prášky, či vlákna sa môžu nekontrolovateľne uvoľňovať a vnikať do organizmu.

Bol dokázaný ich hormonálny vplyv a o ďalších účinkoch nehovoriac. Tieto chemické filtre boli nájdené aj v materskom mlieku žien, ktoré používali opaľovacie výrobky. Octocrylene obsahujú takmer všetky produkty na opaľovanie určené pre deti.

Za nanomateriály sa považujú aj bežne používané látky oxid titaničitý a oxid zinočnatý. Je však rozdiel či sú syntetického alebo minerálneho pôvodu.

Oxid titaničitý sa najviac využíva ako biely pigment, ktorý nájdeme v náteroch, farbivách, plastoch, papieri, atramente, potravinárskej farbe, liekoch, alebo zubných pastách. Má veľkú schopnosť odrážať UV žiarenie. V prípravkoch na opaľovanie musí byť „obalený“ do oxidu křemičitého, alebo oxidu hlinitého, pretože pri fotokatalickej reakcii tvorí radikály, ktoré by mohli poškodiť kožu. Tvorí 70% objemu výroby pigmentov na svete. Prach z neho bol  klasifikovaný ako možný karcinogén.

Oxid zinočnatý je biely prášok, ktorý sa používa ako prísada do plastov, keramiky, skla, cementu, potravín, či cigaretových filtrov. Väčšinou sa vyrába synteticky. Má deodorizujúce a antibakteriálne vlastnosti, preto sa používa do potravinárskych obalov, gúm alebo bavlneného textilu. Používa sa na prevenciu mnohých kožných chorôb, nájdeme ho v púdroch a krémoch pre bábätká, alebo v šampónoch proti lupinám. Je schopný blokovať UVA a UVB žiarenie. Pokožka ho neabsorbuje, takže nespôsobuje alergie a je vynikajúco tolerovaný.

Najbezpečnejším riešením je používať prostriedok bez chemických filtrov a bez nanotechnológie.

Určite vás zaujíma, ktoré značky nanomateriály používajú. Sme presvedčené, že každý máte v kúpeľni aspoň jeden výrobok od značiek: S@nte, Sun D@nce (značka dé-em drogerie), Eucer1n, Fl0rena, Labell0, NIVE@, L’ore@l, @von, Fre3ze 24/7, La Pr@ire, M@ry Kay, Clin1que, N3utrogena, Estee L@uder, Pure0logy, Col0rescienc3, Caud@lie, Ol@y, výrobky od spoločnosti Un1lever,...

Na etikete: ethylhexyl methoxcinnamate, benzophenone-3, octocrylene, homosalate, zinc oxide (syntetického pôvodu, resp. častice menšie ako 100nm), titanium dioxide (syntetického pôvodu, resp. častice menšie ako 100nm)


Je nám smutno, že je povolené používať látky, ktoré môžu mať tak závažné následky. Asi každý z nás tuší, prečo sú tieto látky povolené. Lacný materiál, ktorý sa draho predá. Ak chceš zmenu, začni vo svojej kúpeľni. Čítaj etikety a kupuj kvalitnú, prírodnú kozmetiku. Napríklad aj tú našu, 2SIS cosmetics. Našimi výrobkami bojujeme proti hovadinám v kozmetike.

Bojujte s nami! Ďakujeme, že nás čítaš a zdieľaš ostatným, čím kŕmia svoju kožu a koniec koncov aj seba.

Katka&Maťa