Kozmetické ingrediencie, ktorým sa vyhýbame (4. časť)

V štvrtej časti nášho seriálu sa venujeme silikónom.

Silikóny sú látky veľmi často používané v kozmetike. Je teda pravdepodobné, že ich nájdeš v takmer každom kréme, pleťovom sére, šampóne a v inej vlasovej kozmetike. To by nebol problém, keby sa jednalo o silikóny prírodného charakteru. My sme sa však rozhodli informovať o ich lacnejších náhradách. Tie sú základnými surovinami v receptúrach mnohých syntetických kozmetických prípravkov.

Ich veľkou výhodou je zmyslový aspekt. Vyhladzujú a zjemňujú kožu, vlasy sú hladšie a ľahko sa rozčesávajú. Taktiež pomocou “ochranného” filmu zakrývajú vysušujúci efekt tenzidov (peniace zložky) vo vlasových prípravkoch. Vďaka tomuto filmu sa vlasy menej zamotávajú, sú chránené pred vlhkosťou, dodáva im tvar a objem.

Silikóny majú tzv. semiokluzívny efekt. To znamená, že vytvárajú film a vyhladzujú pokožku. Stávajú sa akoby “druhou vrstvou kože” a “chránia” ju pred vonkajšími vplyvmi. Práve vďaka tejto vrstve pokožka lenivie a stáva sa závislou od silikónov. Silikóny majú tiež kumulatívny efekt. Ľahko sa hromadia a ukladajú napríklad v póroch našej pokožky. A je ťažké sa ich zbaviť.

Hromadenie silikónov pre tvoje vlasy znamená v konečnom dôsledku zníženie ich objemu, rýchlejšie vylučovanie kožného mazu a tým pádom nutnosť častejšieho umývania. Tak dochádza k nadmernému vysušovaniu pokožky hlavy, tá sa prirodzenou cestou snaží regenerovať a vyživiť, tak začína kolebeh boja s problémovou pokožkou a vlasmi.

Čím častejšie si umývaš vlasy, tým rýchlejšie šampón minieš a to zabezpečí veľkým komerčným výrobcom pravidelný predaj vlasových výrobkov plných silikónov. Jednoduchá matematika.

hair-1838728_1920jpg

Ďalším dôkazom hromadenia silikónov na pokožke je jav, kedy sa po osprchovaní a pri sušení pokožky uterákom objavujú zvláštne malé guľôčky, ktoré sa ti podarilo uterákom zotrieť. Nie, to nie je “stará” koža, ako si nahováraš. Je to vrstva silikónov, ktorá sa už neuchytila do pórov pokožky. Fuj!

Okrem týchto silikónových nevýhod, je tu jedna, ktorá je naozaj znepokojujúca. Molekuly silikónov sú chemicky inertné (neschopné reagovať), veľmi stabilné, a to vyvoláva otázku o ich rozklade. Silikón sa úplne rozloží po 400-500 rokoch (!), čo vedie k rizikám narušenia ekosystému a obrovského znečistenia.

Existuje celý rad rôznych silikónov, ale najbežnejšími sú Dimethicone a Cyklopentasiloxán.

Dimethicone je jedným zo silikónov vysokej molekulovej hmotnosti, je ťažký, a preto je vhodný pre opláštenie vlasu. Najťažšie je, zbaviť sa ho. Nie je rozpustný vo vode, čo môže v dlhodobom horizonte znamenať, že sa nahromadí na pokožke hlavy a na vlasoch. Cyklopentasiloxán je oproti Dimethicone rozpustný vo vode, je veľmi nestály, a preto sa nedokáže hromadiť. V komerčných kozmetických výrobkoch, sa často vyskytuje kombinácia oboch, a preto je aj cyklopentasiloxán nebezpečným silikónom používaným v kozmetických prípravkoch.

Na etikete: Cyslomethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, phenyl trimethicone, Trimethylsiloxysilicate, Polymethylsilsesquioxane

Zbaviť sa ich môže byť náročnejšie, ale keď sa tak stane, ver, že neoľutuješ. :)

Môžeš to skúsiť napríklad s našimi 100% prírodnými prípravkami na vlasy, ktoré neobsahujú silikóny, ale kvalitný olivový olej s výťažkami z bylín. Tuhé šampóny sme obohatili o výťažky z morskej riasy, ktorá dodá tvojim vlasom jemnosť a hebkosť. Kondicionéry zabezpečia dlhodobú hydratáciu vlasov a vlasovej pokožky vďaka vosku získaného z olivového oleja. Pre dokonalú hydratáciu pokožky odporúčame naše úžasné telové maslá.

Daj zbohom silikónom a ochráň seba aj životné prostredie.

Katka&Maťa