Kozmetické ingrediencie, ktorým sa vyhýbame (5. časť)

V piatej časti seriálu venovanému ingredienciám, ktorým sa vyhýbame, budeme hovoriť o zložkách nachádzajúcich sa vo vlasovej kozmetike.

Len málokto z nás sa môže pochváliť tým, že netrpí žiadnym problémom, ktorý sužuje naše vlasy. Lupiny, suchá pokožka, mastné vlasy, rozštiepené končeky, či suché vlasy bez lesku. Pozrime sa na ingrediencie, ktoré môžu byť dôvodom tvojich problémov s vlasmi.  

Hydroxid sodný

Je bežne dostupnou zásaditou chemikáliou, ktorú pokojne kúpiš v drogérii. Používa sa napríklad na odstránenie usadenín v odtokoch. V kozmetike hydroxid bežne nájdeš v šampónoch, sprchových géloch, atď. Pre jeho nízku cenu sa v spomínaných výrobkoch používa veľmi často vo vysokých koncentráciách. Plní funkciu vyrovnávača vlasov a taktiež je súčasťou trvalej ondulácie vlasov. Hydroxid je žieravina, a preto pri nadmernej expozícii spôsobuje nepríjemné podráždenie, opuch, popálenie a akútne dermálne reakcie tkanív, či slizníc. 

Hydroxid sodný je neodlúčiteľnou ingredienciou aj pri výrobe tuhých mydiel. Áno, aj my s ním pracujeme. Avšak pri tuhých mydlách je všetko trochu inak. Na to, aby mydlo malo tuhú konzistenciu musí prebehnúť reakcia - saponifikácia. Tento proces sa využíva dlhé storočia. Saponifikácia je reakcia zásad a kyselín. V preklade sa jedná o reakciu zásaditého hydoxidu sodného a kyslých olejov (mastné kyseliny). Výsledkom tejto reakcie sú soli mastných kyselín, teda mydlo. Hydroxid v takomto prípade využitia nemá žiadne negatívne účinky na naše zdravie.

Na etikete: Sodium hydroxide, Sodium hydrate, Caustic soda

Silikóny

Existujú rôzne typy silikónov a silikónových derivátov používaných v prípravkoch na starostlivosť o vlasy. Primárne sa používajú ako povrchové látky, ktoré sa naviažu na vlas a ty máš pocit hladkých a lesklých vlasov. Dodávajú ilúziu zdravých vlasov. Týmto látkam sme venovali samostatnú časť seriálu. Bližšie si o nich môžete prečítať TU.

Na etikete: Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, Phenyl trimethicone. 

Parafenylenediamín (PPD)

Používaný je vo farbách na vlasy a táto zložka v nich býva zastúpená vo vyšších koncentráciách. Nie len pri tejto zložke je dôležité urobiť si test na malej časti pokožky, ale platí to aj pre všetky trvalé farby na vlasy plné chémie. Môže spôsobiť opuchy, sčervenanie, bolesti. Pri kontakte s očnou sliznicou ti môže oko opuchnúť a môže spôsobiť rozmazané videnie.

Táto látka je schválená na aplikáciu vo farbách na vlasy. U nás v EÚ je zakázané aplikovať ju priamo na kožu. Avšak priamej aplikácií sa ti nemusí podariť vyhnúť napríklad na dovolenke. Predtým ako si dáš kožu skrášliť dočasným tetovaním, over si, či používajú prírodnú, hnedú hennu, ktorá ti neublíži. Dávaj si pozor na takzvané dočasné čierne henna tetovanie, ktoré túto látku môže obsahovať. Čierna henna obsahuje vysoké množstvo PPD a môže spôsobiť veľmi nepríjemné opuchy a dlhodobé poškodenie.

Na etikete: Paraphenylenediamine (PPD) 

Formaldehyd

O formaldehyde sme písali aj v druhej časti nášho seriálu. Tieto látky sa však veselo používajú aj vo vlasovej starostlivosti. Formaldehyd je kľúčovou zložkou ospevovanej brazílskej kúry, ktorá ti vyhladí vlasy na neuveriteľné 4 mesiace. Úžasné však?

Formaldehyd však spôsobuje podráždenie očí, nosa a kože, niektorým ľuďom môže spôsobiť alergické reakcie. Je naozaj ťažko dokázateľný, pretože reakciou tepla sa môže uvoľniť aj z iných látok. Preto ho výrobcovia neuvádzajú na etikete.

Na etikete: Formaldehyde monohydrate, Methylene glycol, Formalin, Methanal, Methanediol, Zložky z ktorých sa môže teplom uvoľniť: timonacic acid, dimethoxymethane, diazolidinyl urea.

Dávaj si na tvoju korunu krásy pozor. Problémy sa často objavujú ako negatívne reakcie ľudského organizmu na chemikálie používané v kozmetických prípravkoch. Zbaviť sa ich môžeš jedine používaním kvalitných, prírodných produktov bez syntetického bordelu. My sme 2SIS cosmetics a bojujeme proti syntetickému odpadu v kozmetike. Používaním takýchto produktov bojuješ s nami, zároveň chrániš prírodu a hlavne seba.  

Maťa&Katka