Kozmetické ingrediencie, ktorým sa vyhýbame (6. časť) Azofarbivá

Farba dodáva produktu jedinečnosť, rozdielnosť a štýl. V kozmetike tomu inak nie je. Častokrát sa však stretávame s farbivami, pod ktorých názvami, či kódmi nevieme určiť ich pôvod. Väčšina z nich nie sú rastlinného pôvodu, ako napríklad azo farbivá.

Azofarbivá sú vyrábané tak, aby boli rozpustné vo vode, alebo v oleji. Sú to syntetické farbivá, ktoré obsahujú dvojitú dusíkovú väzbu:

Snimka obrazovky 2018-02-04 o155907png

Dusík tvorí 78% vzduchu, ktorý dýchame. Preto bolo veľmi jednoduché ho získať na tvorbu ďalších zlúčenín. Horšie je, že dusík v takejto forme reaguje, pretože prirodzene sa vyskytuje v trojitej väzbe a jej rozbitie vyžaduje veľa energie.

Chemici zistili, že rôzne R skupiny nachádzajúce sa na konci dusíkatých zlúčenín sú založené na množstve farieb. Niekedy je skupina R nahradená benzénovým kruhom, teda aromatickou zlúčeninou. Zistilo sa, že za istých podmienok sa tieto farbivá obsahujúce benzén môžu rozpadnúť a uvoľňovať toxické aromatické amíny, z ktorých sú niektoré známe karcinogény.

Skutočnosť, že niektoré azo farbivá môžu rozkladať a uvoľňovať karcinogény, je veľkým problémom, preto sa ich organizácie snažia zamedziť. Azofarbivá sa nepoužívajú len v kozmetike, ale farbí sa nimi aj oblečenie, či nábytok. Niektoré azofarbivá sú úplne zakázané.

2sis-azofarbiva-blogjpg

Foto zdroj: pixabay.com

Rozklad a uvoľňovanie karcinogénnych látok je veľkým problémom. Čoraz viac sa vykonávajú výskumy farbív a ich reakcií s UV žiarením, ktoré vyplývajú z obáv, že spôsobujú nepríjemné vyrážky a dermatitídy.

Je naozaj ťažké zistiť, ktoré z farbív patrí do skupiny azofarbív a ktoré nie sú v kozmetike povolené, alebo či sú to práve tie, ktoré uvoľňujú karcinogény.

Ideálne bude, ak sa azofarbivám vyhneš úplne.

Na etiketách produktov ich hľadajte pod týmito INCI skratkami:

2sis-blog-INCI-skratky-azofarbivapng

V našom portfóliu ingrediencií na dofarbenie používame Micu - sľudu, ktorá je prírodným farbivom.
Ale túto tému si podrobne rozoberieme v ďaľšom blogovom príspevku.

Martina