Sodium bicarbonate – NaHCO3

Sóda bikarbóna, alebo jedlá sóda, je biely prášok so zásaditou chuťou. Je bežne používaná v potravinárskom, či farmaceutickom priemysle. Tento lacný prášok považujeme za malý zázrak, pretože má široké využitie v domácnosti, v starostlivosti o telo aj zdravie.

Ak ste sa prejedli, stačí si dať dve kávové lyžičky do vody a nápoj vypiť. Úľava príde rýchlo. Takisto na chvíľu uľaví od pálenia záhy, avšak v tomto prípade to so sódou bikarbónou nie je dobré preháňať. Mohla by sa narušiť rovnováha vnútorného prostredia.

Účinkuje aj ako kloktadlo pri bolesti hrdla. Zmiešajte lyžičku sódy s vodou a kloktajte. Do kloktadla si môžte pridať aj lyžičku soli. Bolesti sa môžete zbaviť už za jeden deň.

Sóda bikarbóna blokuje produkciu amoniaku v obličkách a tým zabraňuje ich zlyhaniu.

Existuje niekoľko štúdií, ktoré tvrdia, že sóda bikarbóna je veľmi nápomocná pri liečbe rakoviny.

V domácnosti, okrem pečenia sladkých dobrôt, vám sóda zabezpečí krásnu čistotu za pár centov. Vyčistíte ňou zašlú špinu vo vani, dláždice, drez, mikrovlnku alebo aj rúru na pečenie, mastný riad alebo zafarbené vnútro šálok od kávy a čaju. Nasypte ju do odtoku, alebo WC a zalejte vriacou vodou. V kombinácií s octom je jej účinok výraznejší.

Je veľmi dobre známa pre svoje bieliace účinky. Preto, ak si chcete vybieliť zuby, stačí ju naniesť na zubnú kefku a zuby vyčistiť. Zubní lekári však varujú pred častým bielením zubov sódou bikarbónou. Mohla by poškodiť zubnú sklovinu.

Ak máte problémy s nadmerným potením nôh, doprajte si kúpeľ. Stačí, ak do lavóra pridáte dve lyžičky a nohy dobre vymočíte. 

Zmiešajte sódu s trochou vody a vznikne vám kašička, ktorú môžete použiť ako peeling na tvár, či telo. Taktiež takáto kašička pomôže aj pri uštipnutí hmyzom.

Sóda bikarbóna je jednou z ingrediencií šumiviek do kúpeľa. Pri relaxácií v kúpeli sóda zneutralizuje pokožku a jemne ju vyčistí.

Katka&Maťa