ZERO WASTE? To čo je?

Uhorka zabalená v plastovej fólii, jednorázové žiletky, jednorázový plastový príbor, a pod. ...
Život bez odpadu, alebo s minimálnym dopadom za životné prostredie. Životný štýl, ktorý sa stáva trendom a čoraz viac sa o ňom hovorí, čoraz viac ľudí k nemu inklinuje.

Priekopníčkou tohto štýlu je Bea Johnson, ktorá napísala veľmi úspešnú knihu Domácnosť bez odpadu. Bea sa riadi piatimi jednoduchými pravidlami “5R”: Odmietaj, čo nepotrebuješ (REFUSE), Zredukuj, čo potrebuješ (REDUCE), Opätovne použi (REUSE, RECYCLE) a Kompostuj (ROT). Výsledkom toho je krásna minimalistická domácnosť bez zbytočností a minimom odpadu. Máme pre teba niekoľko tipov, ako zredukovať odpad v domácnosti a v tvojom živote.

Refuse - Odmietni

Fast fashion. Čo je nové a trendy dnes, zajtra je módny odpad. Mala som možnosť pracovať v jednom z najobľúbenejších fast fashion obchodov. Je neuveriteľné, koľko oblečenia sa za jeden deň predá. Nové kolekcie prichádzali 2 krát do týždňa a prebytočné kúsky odchádzali bohvie kam. Zero waste obhajuje pomalý módny životný štýl. Nakupuj v second handoch, či u lokálnych výrobcov oblečenia. Kupuj originálne kúsky, sú nadčasové a kvalitné.

Ak máš dieťa, ver či nie, nepotrebuje nové oblečenie. Je mu jedno čo má na sebe. Všetko sa rýchlo zašpiní a rýchlo vyrastie. Preto nie je hanba kúpiť oblečenie v sekáči, alebo nechať si ho podarovať od niekoho iného. Ušetríš kopec peňazí.

Premýšľaj o veciach, ktoré nakupuješ a používaš, o veciach ktoré sú zbytočné. Plastové slamky, jednorázové poháre, príbory, či igelitky. Je naozaj nutné aby bol tvoj obed zabalený do niekoľkých plastových nádob? Naozaj musíš banány dávať do mikroténového sáčku? Odmietni to.

Reduce - Zredukuj

Káva, alebo čaj so sebou? Nos pri sebe vlastný pohárik na teplé nápoje. Namiesto kupovania nápojov v plastovej fľaši si zaobstaraj vlastnú. Na nákup potravín si napíš zoznam a drž sa ho. Nenakúpiš tak jedlo, ktoré nakoniec skončí v koši. Nezabudni na vlastné tašky.

Zbav svoj domov zbytočností a čo nepoužívaš predaj, alebo daruj. Čím menej bude tvoja domácnosť zaťažená, tým viac si uvedomíš, na ktorých veciach naozaj záleží a ktoré sú užitočné.

Reuse - Použi znova

Každý máme doma oblečenie, ktoré sa už nedá nosiť, ani darovať. Urob si z tohto oblečenia handry na upratovanie domácnosti.

Vypusti všetko, čo je na jedno použitie. Plastové fľaše, plastové vrecká, papierové utierky. Namiesto toho použi sklenené alternatívy, ktoré môžeš použiť znova a znova. Koniec koncov to ušetrí aj peniaze.

Recycle - Recykluj

Máš doma oblečenie, či doplnky, ktorého si sa nikdy nedotkla? Zorganizuj vlastnú Swap party. Pozvi svoje kamošky a veci si medzi sebou vymieňajte. Ďalšou možnosťou sú rôzne blšáky, alebo burzy na sociálnych sieťach.

Zriaď si nádoby na recyklovateľný odpad - plasty, sklo, kovy a vyhľadaj miesta kde môžeš odovzdať starý nábytok, elektroniku, či batérie.


ecology-2789601_1280png
Zdroj obrázku: www.pixabay.com

ZERO WASTE U 2SIS

Zero waste životný štýl si vyžaduje veľa zmien v našich životoch. Avšak po ich uvedomení a zavedení zistíme, že je to naozaj jednoduché, príjemné a šetrné nielen pre naše životné prostredie, ale častokrát aj pre peňaženku. Nikto nehovorí aby si začala hneď zajtra triediť všetko čo doma máš. Začni malými krokmi.

Nám sa zero waste štýl veľmi páči! Začali sme triedením odpadu. Dokonca si po čase na túto, pre niekoho otravnú činnosť, zvykol aj náš otec (kto by to bol povedal na starú generáciu)! Potom sme sa zbavili veľkého množstva zbytočného oblečenia! Išli sme na blšák, niektoré sme darovali do detských domovov a iné zasa odovzdali na recykláciu. Zrazu máme v skrini oveľa viac miesta! Na nákupy ideme výhradne s vlastnými taškami. “No more plastic bags!”. Snažíme sa kupovať len originálne a handmade oblečenie európskeho pôvodu. Viac si ho vážime, pretože sa stotožňujeme s úsilím výrobcu. 

A v neposlednom rade sme zaviedli zero waste aj v osobnej hygiene. Trvá nám asi 2 mesiace kým ako tak zaplníme kôš v kúpeľni. Ako je to možne? Skúsili sme menštruačný kalíšok a už ho nemienime vymeniť za vložky a tampóny! To je prvá zásadná redukcia odpadu. Vyrobili sme si odličovací tampón z froté. Už nikdy žiadne vatovky a ďalší škrt pre denný odpad. Teraz má náš kôš “zredukovanú stravu” len na ušné tyčinky. Ale aj tu má smolu, pretože sú celé vyrobené z papiera.

Veríme, že sme ťa aspoň trochu inšpirovali alebo aspoň na sekundu ťa donútili zamyslieť sa nad luxusom, ktorý aj tak raz skončí na smetisku. Pre ďalšie bezodpadové tipy odporúčame sledovať slovenskú blogerku Nezmar.

Pre všetkých zero waste vyznávačov, máme v ponuke ručne šité odličovacie tampóny, ktoré môžeš použiť až niekoľko desiatok krát, až dokým sa nerozpadnú. Oprať ich môžeš s indickými mydlovými orechmi, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a sú kompostovateľné! Dostupné sú na našom eshope, alebo U Dobrožrúta v Bratislave. U nich nájdeš okrem našich produktov, aj špeciálne nami vyrobené mydlá, ktoré predávajú na váhu!

Myšlienku minimalizovania odpadu taktiež podporujeme vratnými obalmi. Ak si zakúpiš náš produkt, obal nám môžeš vrátiť a my ho znova použijeme. Obaly môžeš odovzdať v partnerských kamenných obchodoch, alebo nám ich poslať poštou.

ZERO WASTE-u ZDAR!

Martina a Katarína